خبری در راه نیست!مردی در راه است!
پایگاه تحلیلی خبری دانشجویان مستقل - حضرت امام صادق عليه السلام فرمودند: هر گاه روزه هستی بايد گوش، چشم ، مو، پوست و جميع اعضاى بدن از محرمات و حتی مکروهات پرهیز کند. روزه تنها پرهیز از خوردن و آشاميدن نیست بلکه بايد زبان خود را از دروغ نگاه داريد و ديده‏هاى خود را از حرام‏ بپوشانيد. 

در ماه مبارک این‌گونه باشید؟

با يکديگر نزاع نکنيد و حسد مبريد و غيبت مکنيد و مجادله مکنيد و سوگند دروغ مخوريد، حتی  سوگند راست نيز مخورید، دشنام مدهيد، فحش مگوئيد و ستم و بى‏خردى نکنيد و دلتنگ مشويد و از ياد خدا و نماز غافل نگردید و از آنچه نبايد گفت خاموش باشيد و صبر کنيد ، راستگو باشيد و از اهل شر دورى کنيد، از گفتار بد و دروغ و افتراء و خصومت کردن با مردم و گمان بد بردن و غيبت کردن و سخن‏چينى کردن اجتناب کنيد و خود را مشرف به آخرت بدانيد و منتظر فرج و ظهور قائم آل محمد عليه السلام باشيد و آرزومند ثوابهاى آخرت باشيد و توشه اعمال صالحه براى سفر آخرت برداريد.

دیگر ویژگی‌های دیگر روزه‌داران

آرام باشید و مانند بنده ای که از آقای خود می ترسد با خضوع و خشوع و دل‌شکستگی او را بخوانید از عذاب خدا بترسید و به رحمت او امیدوار باشید .

دل خود را از عیبها و باطن خود را از حیله ها و مکرها پاکیزه کن  و بدن خود را از کثافات ظاهری پاک نما.

ولایت خود را خالص کن و از آنچه خدا از آن نهی کرده بپرهیز. دل  و جسم خود را برای محبت و یاد او فارغ گردان.

اگر آنچه را که گفتم رعایت کردی آنچه که شایسته روزه داری است را به جا آورده ای و فرموده خدا را اطاعت نموده ای، ولی اگر از آنها کم بگذاری از فضل و ثواب روزه تو به همان اندازه کم می شود.

کليات مفاتيح الجنان، ص: 175 با اندکی تلخیص و ویرایش

منبع : شیعه آنلاین

نوشته شده در تاريخ سه شنبه هجدهم مرداد 1390 توسط بنده منتظر | بدون نظر
قالب وبلاگ
www.mahdiblog.com